Julkaistu    |  Päivitetty 

Pohjois-Karjalan Seta sai hankerahoituksen, jolla palkataan työntekijä kolmeksi vuodeksi

Kuva Pohjois-Karjalan Pride-kulkueesta vuodelta 2019. Mikko Makkonen Kuva Pohjois-Karjalan Pride-kulkueesta vuodelta 2019.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) on myöntänyt Pohjois-Karjalan Setalle kolmevuotisen hankerahoituksen, Pohjois-Karjalan Seta Hobiles ry tiedotti maanantaina. Hankerahoitus on ensimmäinen yhdistyksen historiassa.

Rahoituksen turvin yhdistykseen palkataan työntekijä kolmeksi vuodeksi kehittämään ja koordinoimaan alueen sateenkaari-ihmisille tarjottua toimintaa sekä vaikuttamistyötä. Hankkeen ansiosta voidaan yhdistyksen mukaan tarjota myös enemmän koulutusta, kouluvierailuja sekä vertaisryhmiä.

Lisätietoa työpaikasta on saatavilla Pohjois-Karjalan Setan verkkosivuilta.

Pohjois-Karjalan Seta Hobiles ry on ihmisoikeus- ja sosiaalialan kansalaisjärjestö Setan jäsenjärjestö, joka järjestää toimintaa alueen seksuaali- ja sukupuolivähemmistölle.

Kommentoi

Hae Heilistä

Hae Heilistä