Julkaistu    |  Päivitetty 
Hanna-Mari Lappalainen

"Elämän lento" voitti kaupunkiviirikilpailun, Taitokortteli on vuoden kaupunkikeskustateko

"Elämän lento" voitti kaupunkiviirikilpailun, Taitokortteli on vuoden kaupunkikeskustateko Hanna-Mari Lappalainen

Joensuun kaupunkikeskustayhdistys Virta julkisti perjantaina vuosittaisen kaupunkiviirikilpailun voittajan sekä palkitsi vuoden kaupunkikeskustateon. Kaupunkiviirikilpailu järjestettiin tänä vuonna teemalla "Elämän virtaa", ja kilpailun voitti graafisen suunnittelijan Niina Sormusen työ "Elämän lento".

Virta kertoo tuomaristoon tehneen vaikutuksen erityisesti Sormusen viirin edustama positiivisuus ja aurinkoisen lapsihahmon sekä lentävien perhosten kuvaama usko elämän jatkumiseen.

– Kilpailun teemalla oli tarkoitus juhlistaa toriremonttien jälkeen eloisaksi heräämässä ollutta kaupunkikeskustaa, mutta lähes heti kilpailun auki julkistamisen jälkeen koronapandemia hiljensi kaupungin, kertoo yhdistyksen toiminnanjohtaja Katja Kolehmainen.

– Kilpailun tuomaristo toivoo kaupunkiviirien tuovan iloa kaupunkilaisille ja uskoa siihen, että vaikeista ajoista selvitään yhdessä kohti valoisampia aikoja, Kolehmainen jatkaa. 

Kun viirikisa muuttui kesäviirikilpailusta kaupunkiviirikilpailuksi, viirejä alettiin pitää keskustassa jouluvalojen ripustamiseen saakka. Kolehmaisen mukaan nyt kuitenkin pohditaan viirien ottamista pois syksyn tullen.

Viirikilpailuun tuli tänä vuonna 26 työtä, joista voittajan lisäksi kunniamaininnoilla palkittiin Ruut Joensuun teos "Linnun lento" ja Pasi Immosen teos "Ilon kuohuissa". Kilpailun tuomaroivat tänä vuonna Harri Turunen Joensuun Taitelijaseurasta, Elina Vaaherkumpu ja Hannele Autti Joensuun seudun kansalaisopistosta ja Katja Kolehmainen Virrasta.

Vuoden kaupunkikeskustatekona Virta palkitsi viime vuonna 110 vuotta täyttäneen Taito Pohjois-Karjala ry:n ja sen hallinnoiman Taitokorttelin. Palkinnon otti vastaan yhdistyksen toiminnanjohtaja Tuija Tekin.

Vuonna 2019 Taitokorttelin kävijämäärä oli yli 250 000 henkilöä, mikä tekee korttelista koko Pohjois-Karjalan suosituimman matkailukohteen.

– Taitokorttelissa toteutettu tapahtumatuottaminen on merkittävää Joensuun kaupunkikeskustan elävöittämistä. Osoitus Taitokorttelin innovatiivisesta tapahtumatuotannosta oli Heavy Metal Knitting -tapahtuma, jossa osallistujia oli 8 maasta, ja sosiaalisessa mediassa miljoonayleisö, Virran perusteluissa todetaan.

Vuoden kaupunkikeskustateon tiimoilta Virta antoi tänä vuonna erityismaininnan Joensuun kaupungille Vapaudenpuiston onnistuneesta uudistamistyöstä.

Kommentoi

Hae Heilistä

Hae Heilistä